Aktuellt
Hållbarhet i tankarna
I förra inlägget gav vi några tips till dig som arbetar med årsredovisningen. Vi kom vi in på hållbarhet och CSR. Området diskuteras med olika intensitet och frekvens och det kan vara svårt att hitta rätt ambitionsnivå för just ditt bolag. I grunden handlar det om att placera företagsaffären i ett samhällsperspektiv. Nedan några kompletterande tankar som kanske fungerar som inspiration inför arbetet med rapporten för 2014.
Styrelsens betydelse
I de nya riktlinjerna för GRI – G4 – stärks kraven på styrelsens ansvar för hållbarhetsredovisningen. Fundera på vad du kan göra för att ge ditt bolags styrelse insikt om hållbarhetsfrågornas strategiska betydelse för kärnverksamheten och hur dessa utgör en viktig den i flera investerares beslutsunderlag. Det är först då som hållbarhetsfrågorna kan bli en fråga för alla i bolaget.
Hållbarhetsarbetet integrerat i verksamheten
Hållbarhetsredovisningen ska spegla bolagets strategier och affärsmodell. Då blir den inte en sidoordnad berättelse bortom övrig kommunikation. En bra hållbarhetsredovisning, oavsett om den ingår i årsredovisningen eller är en separat produkt, placerar bolagets verksamhet i en marknads- och samhällskontext. Den ska beskriva bolagets strategier och affärsmodell samt informera om vilka som är bolagets viktigaste intressenter och hur väsentliga risker hanteras.
Trender inför 2015
Väsentlighetsanalysen kommer bli allt viktigare som grund för hållbarhetsarbetet och dess rapportering. G4 kommer ha stor påverkan inför rapportsäsongen 2014. Fler och fler bolag kommer gå mot en integrerad redovisning. Etiska riktlinjer blir allt viktigare och öppenheten mot avvikelser i uppförandekoder och antikorruptionskoder ökar. Leverantörskedjan kommer mer i fokus än tidigare, liksom processen för att skapa värden.